Samsung Galaxy Note10 Specs
Key Specifications
- 6.3 inches (1080 x 2280 pixels, 400 ppi) Display
- Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M4 & 2x2.4 GHz Cortex-A75 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) - EMEA/LATAM/Octa-core (1x2.8 GHz Kryo 485 & 3x2.4 GHz Kryo 485 & 4x1.7 GHz Kryo 485) - USA/China, Exynos 9825 (7 nm) - EMEA/LATAM/Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) - USA/China Processor
- Android 9.0 (Pie)
- Internal storage 256 GB, 8 GB RAM
- 12 MP primary camera with LED Flash
- 10 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 3500 mAh Non-removable Li-Ion Battery
Fast Battery Charging 25W
Fast Qi/PMA wireless charging 20W (market dependent)
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Samsung Galaxy Note10 |
| Manufacturer |
|
| Announced | August 2019 |
| Status | Coming Soon - August 2019 |
| Price | Rs. 69,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Aura Glow, Aura White, Aura Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 151 x 71.8 x 7.9 mm (5.94 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM Type | Single SIM (Nano-SIM), Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) CDMA2000 1xEV-DO - USA |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE (unspecified) |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) IP68 dust/water proof (up to 1.5m for 30 mins) Stylus (Bluetooth integration, accelerometer, gyro) |
Display
| Type | Dynamic AMOLED Capacitive Touchscreen, Corning Gorilla Glass |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.3 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels |
| Pixel Density | 400 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 91.58% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| User Interface | One UI |
| Processor |
Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M4 & 2x2.4 GHz Cortex-A75 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) - EMEA/LATAM Octa-core (1x2.8 GHz Kryo 485 & 3x2.4 GHz Kryo 485 & 4x1.7 GHz Kryo 485) - USA/China, Exynos 9825 (7 nm) - EMEA/LATAM Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) - USA/China [Similar] |
| GPU |
Mali-G76 MP12 - EMEA/LATAM Adreno 640 - USA/China [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 12 MP + 12 MP + 16 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
12 MP, f/1.5-1.8-2.4, 27mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.1, 52mm (telephoto), 1/3.6", 1.0µm, AF, OIS, 2x optical zoom 16 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1.0µm Auto-HDR, Panorama |
| Video | 2160p@60fps, 1080p@240fps, 720p@960fps, HDR, dual-video rec. |
| Front Camera | 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1.22µm, Dual Pixel PDAF, Dual video call, Auto-HDR, 2160p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | |
| EDGE |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) CDMA 800 / 1900 - USA |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2048/150 Mbps |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | FM radio (USA & Canada only) |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Ion Battery Fast Battery Charging 25W Fast Qi/PMA wireless charging 20W (market dependent) |
| Capacity | 3500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 69,999
Rs. 69,999