Samsung Galaxy Mega 5.8 I9150 Specs
Key Specifications
- 5.8 inches qHD Display (540 x 960 pixels, 190 ppi)
- Dual-core 1.4 GHz Processor
- Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean)
- Internal storage 8 GB Storage, 1.5 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 64 GB
- 8 MP primary camera with LED flash
- 1.9 MP front facing camera
- 3G, GPS, Bluetooth, Wi-Fi
- 2600 mAh Li-Ion Battery
General Info
Display
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Colors | - |
| Size | 5.8 inches [Similar] |
| Resolution | qHD, 540 x 960 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 190 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 69.15% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean) |
| Processor | Dual-core 1.4 GHz [Similar] |
| GPU | - |
| RAM | 1.5 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 8 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 64 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 8 GB Storage, 1.5 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 64 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Ion Battery |
| Capacity | 2600 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)