Samsung Galaxy M13 Specs
Key Specifications
- 6.6 inches (1080 x 2408 pixels, 400 ppi) Display
- Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A55 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Exynos 850 (8nm) Processor
- Android 12
- Internal storage 128 GB, 4 GB RAM Or 64 GB, 4 GB RAM eMMC 5.1
- Expandable storage with microSDXC (dedicated slot)
- 50 MP primary camera with LED Flash
- 8 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi
- 5000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery Charging 15W
General Info
Display
| Type | FHD+ PLS LCD Screen |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 6.6 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels |
| Pixel Density | 400 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 82.45% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 12 |
| User Interface | One UI Core 4.1 |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A55 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Exynos 850 (8nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G52 [Similar] |
| RAM | 4 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB, 64 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 4 GB RAM Or 64 GB, 4 GB RAM eMMC 5.1 |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 15W |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)