Samsung Galaxy J2 Ace Specs
Key Specifications
- 5.0 inches qHD Display (540 x 960 pixels, 220 ppi)
- Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53, Mediatek MT6737T Processor
- Android OS, v6.0 (Marshmallow)
- Internal storage 8 GB, 1.5 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 256 GB (dedicated slot)
- 8 MP primary camera with LED Flash
- 5 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 2600 mAh Removable Li-Ion Battery
General Info
| Phone | Samsung Galaxy J2 Ace |
| Manufacturer |
|
| Announced | January 2017 |
| Status | Available - January 2017 |
| Price | Rs. 8,490 ($125.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, Gold |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 144.8 x 72.1 x 8.9 mm (5.7 x 2.84 x 0.35 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM Type | Single SIM (Micro-SIM), Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Messaging | |
| Notification LED | No |
Display
| Type | PLS TFT Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.0 inches [Similar] |
| Resolution | qHD, 540 x 960 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 220 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 66.19% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Processor | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53, Mediatek MT6737T [Similar] |
| GPU | Mali-T720MP2 [Similar] |
| RAM | 1.5 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 8 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Bluetooth | v4.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | microUSB v2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | HTML |
User Memory
| Internal | 8 GB, 1.5 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Removable Li-Ion Battery |
| Capacity | 2600 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)