Samsung Galaxy Express I437 Specs
Key Specifications
- 4.5 inches WVGA Display (480 x 800 pixels, 207 ppi)
- Dual-core 1.5 GHz, Qualcomm MSM8960 Snapdragon Processor
- Android OS, v4.x (Ice Cream Sandwich)
- Internal storage 8 GB (5 GB user available) storage, 1 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB
- 5 MP primary camera with LED flash
- 1.3 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, GPS, Bluetooth
- 2000 mAh Standard battery, Li-Ion
General Info
Display
| Type | Super AMOLED Plus capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 4.5 inches [Similar] |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 207 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 62.92% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v4.x (Ice Cream Sandwich) |
| Processor | Dual-core 1.5 GHz, Qualcomm MSM8960 Snapdragon [Similar] |
| GPU | Adreno 225 [Similar] |
| RAM | 1 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 8 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSDPA, HSUPA, LTE |
| Bluetooth | Yes |
| WI-FI | Yes |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 8 GB (5 GB user available) storage, 1 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | - |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Standard battery, Li-Ion |
| Capacity | 2000 mAh |
| Stand by | Up to 312 hours |
| Talk Time | Up to 14 hours |
.jpg)