Samsung Galaxy Core Prime Specs
Key Specifications
- 4.5 inches WVGA Display (480 x 800 pixels, 207 ppi)
- Quad-core 1.3 GHz Processor
- Android OS, v4.4.2 (KitKat)
- Internal storage 8 GB, 1 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 64 GB
- 5 MP primary camera with LED flash
- 2 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 2000 mAh Li-Ion Battery
General Info
| Phone | Samsung Galaxy Core Prime |
| Other Names | Samsung Core Prime SM-G360 (Single SIM), Samsung SM-G3606, SM-G3608, SM-G3609 (Dual SIM) |
| Manufacturer |
|
| Announced | October 2014 |
| Status | Available - October 2014 |
| Price | Rs. 7,799 ($114.69) [Similarly Priced] |
| Colors | White, Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 130.8 x 67.9 x 8.8 mm (5.15 x 2.67 x 0.35 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (SM-G3606, SM-G3608, SM-G3609) |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE - SM-G3606, SM-G3608, SM-G3609 |
| Messaging |
Display
| Type | PLS capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 4.5 inches [Similar] |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 207 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 65.10% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz [Similar] |
| GPU | - |
| RAM | 1 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 8 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 64 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA; LTE |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | HTML |
User Memory
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 64 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Ion Battery |
| Capacity | 2000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)