Samsung Galaxy Core Max Specs
Key Specifications
- 4.8 inches qHD Display (540 x 960 pixels, 229 ppi)
- Quad-core 1.2 GHz Processor
- Android OS, v4.4.2 (KitKat)
- Internal storage 8 GB ROM, 1 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 64 GB
- 8 MP primary camera with LED flash
- 5 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 2200 mAh Li-Ion Battery
General Info
| Phone | Samsung Galaxy Core Max |
| Other Names | Samsung Core Max G5108Q |
| Manufacturer |
|
| Announced | October 2014 |
| Status | Available - October 2014 |
| Price | Rs. 15,499 ($227.93) [Similarly Priced] |
| Colors | White, Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 136.3 x 69.6 x 8mm (5.37 x 2.74 x 0.31in) |
| Weight | 132 g (4.66 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Messaging |
Display
| Type | Super AMOLED Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 4.8 inches [Similar] |
| Resolution | qHD, 540 x 960 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 229 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 67.23% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz [Similar] |
| GPU | - |
| RAM | 1 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 8 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 64 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA; LTE |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 8 GB ROM, 1 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 64 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Ion Battery |
| Capacity | 2200 mAh |
| Stand by | Up to 419 hours |
| Talk Time | - |
.jpg)