Samsung Galaxy Camera 2 GC200 Specs
Key Specifications
- 4.8 inches HD Display (720 x 1280 pixels, 306 ppi)
- Quad-core 1.6 GHz Processor
- Android OS, v4.3 (Jelly Bean)
- Internal storage 8 GB (2.8 GB user available), 2 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 64 GB
- 16.3 MP primary camera with Xenon Flash
- 3G, 4G LTE, NFC, GPS, Bluetooth, Wi-Fi
- 200 mAh Li-Ion Battery
General Info
Display
| Type | Super Clear LCD capacitive touchscreen, Corning Gorilla Glass 2 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 4.8 inches [Similar] |
| Resolution | HD, 720 x 1280 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 306 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 69.69% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v4.3 (Jelly Bean) |
| Processor | Quad-core 1.6 GHz [Similar] |
| GPU | - |
| RAM | 2 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 8 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 64 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G & 4G | HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps; LTE (optional) |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support and GLONASS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 8 GB (2.8 GB user available), 2 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 64 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Ion Battery |
| Capacity | 200 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)