Samsung Galaxy A80 Specs
Key Specifications
- 6.7 inches (1080 x 2400 pixels, 393 ppi) Display
- Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver), Qualcomm SDM730 Snapdragon 730 (8 nm) Processor
- Android 9.0 (Pie)
- Internal storage 128 GB, 8 GB RAM (UFS 2.1)
- 48 MP primary camera with LED Flash
- 48 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, FM Radio
- 3700 mAh Non-removable Li-Po Battery
Super Fast Charger 25W
General Info
| Phone | Samsung Galaxy A80 |
| Manufacturer |
|
| Announced | April 2019 |
| Status | Coming Soon - April 2019 |
| Price | Rs. 41,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Angel Gold, Ghost White, Phantom Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 165.2 x 76.5 x 9.3 mm (6.5 x 3.01 x 0.37 in) |
| Weight | 220 g (7.76 oz) |
| SIM Type | Single SIM (Nano-SIM), Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor(In-display) Dolby Atmos |
Display
| Type | FHD+ Super AMOLED Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.67% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| User Interface | One UI |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver), Qualcomm SDM730 Snapdragon 730 (8 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 618 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.1) |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 48 MP + 8 MP + TOF [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
48 MP, f/2.0, PDAF 8 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide) TOF 3D camera Panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Front Camera | 48 MP + 8 MP Motorized pop-up rotating main camera module, LED flash, panorama, HDR, 2160p@30fps, 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Yes |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 8 GB RAM (UFS 2.1) |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Super Fast Charger 25W |
| Capacity | 3700 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)