Samsung Galaxy A3 (2016) Specs
Key Specifications
- 4.7 inches HD Display (720 x 1280 pixels, 312 ppi)
- Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53, Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 Processor
- Android OS, v5.1.1 (Lollipop)
- Internal storage 16 GB, 1.5 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 128 GB
- 13 MP primary camera with LED flash
- 5 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 2300 mAh Non-removable Li-Ion Battery
General Info
| Phone | Samsung Galaxy A3 (2016) |
| Manufacturer |
|
| Announced | December 2015 |
| Status | Coming Soon - December 2015 |
| Price | Rs. 17,300 ($254.41) [Similarly Priced] |
| Colors | Various |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 134.5 x 65.2 x 7.3 mm (5.3 x 2.57 x 0.29 in) |
| Weight | 132 g (4.66 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (optional) |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Messaging |
Display
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 4.7 inches [Similar] |
| Resolution | HD, 720 x 1280 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 312 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 69.65% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v5.1.1 (Lollipop) |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53, Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 [Similar] |
| GPU | Adreno 306 [Similar] |
| RAM | 1.5 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 16 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 128 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Bluetooth | v4.1, A2DP, EDR, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 16 GB, 1.5 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 128 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Capacity | 2300 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)