Samsung Galaxy A2 Core Specs
Key Specifications
- 5.0 inches qHD Display (540 x 960 pixels, 220 ppi)
- Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53, Exynos 7870 Octa (14 nm) Processor
- Android 8.1 Oreo (Go edition)
- Internal storage 8 GB, 1 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 256 GB (dedicated slot)
- 8 MP primary camera with LED Flash
- 5 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 2600 mAh Removable Li-Ion Battery
General Info
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.0 inches [Similar] |
| Resolution | qHD, 540 x 960 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 220 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Processor | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53, Exynos 7870 Octa (14 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-T830 MP1 [Similar] |
| RAM | 1 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 8 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Removable Li-Ion Battery |
| Capacity | 2600 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)