Samsung Array M390 Specs
Key Specifications
- 2.4 inches (240 x 320 pixels, 167 ppi) Display
- 480 MHz, Qualcomm QSC 6155 Processor
- Internal storage 40 MB
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB
- 2 MP primary camera
- Bluetooth
- 1000 mAh Standard battery, Li-Ion
General Info
Display
| Type | TFT |
| Colors | TFT |
| Size | 2.4 inches [Similar] |
| Resolution | 240 x 320 pixels |
| Pixel Density | 167 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 29.38% |
| Multi-Touch | No |
Hardware and OS
| OS | - |
| Processor | 480 MHz, Qualcomm QSC 6155 [Similar] |
| GPU | - |
| RAM | N/A |
| Int. Memory | 40 MB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G | - |
| Bluetooth | Yes, with A2DP |
| WI-FI | No |
| USB | Yes |
| GPS | No |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
User Memory
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call Records | Yes |
| Internal | 40 MB |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Standard battery, Li-Ion |
| Capacity | 1000 mAh |
| Stand by | Up to 252 hours |
| Talk Time | Up to 4 hours |
.jpg)