Realme 16T Specs
Key Specifications
- 6.81 inches (720 x 1570 pixels, 254 ppi) Display
- Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) Processor
- Android 16, Realme UI 7.0
- Internal storage 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, UFS 2.2
- Expandable storage with microSDXC
- 50 MP primary camera with LED Flash
- 16 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Wi-Fi
- Si/C Li-Ion 8000 mAh
General Info
Display
| Type | AMOLED, 144Hz, 1200 Nits (HBM), Panda-1681 Glass |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.81 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1570 pixels |
| Pixel Density | 254 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 86.87% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16, Realme UI 7.0 |
| Processor | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57 MC2 [Similar] |
| RAM | 6GB, 8GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128GB , 128GB , 256GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Ext. Memory | microSDXC |
Camera
Connectivity
| GPRS | |
| EDGE | |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5.0 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser |
User Memory
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, UFS 2.2 |
| Expandable Storage | microSDXC |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Si/C Li-Ion 8000 mAh |
| Capacity | - |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)