Realme 16 Specs
Key Specifications
- 6.57 inches (1080 x 2372 pixels, 397 ppi) Display
- Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 6400 Turbo (6 nm) Processor
- Android 16
- Internal storage 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 2.2
- Expandable storage with microSDXC (uses shared SIM slot)
- 50 MP primary camera with LED Flash
- 50 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Wi-Fi
- 7000 mAh Non-removable Si/C Li-Ion Battery
Fast Battery Charging 60W wired, 45W PPS, 13.5W PD2.0
Reverse wired
Bypass charging
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Realme 16 |
| Manufacturer |
|
| Announced | February 2026 |
| Status | Available -April 2026 |
| Price | Rs. 31,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | White Swan, Black Cloud |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 158.3 x 75.1 x 8.1 mm (6.23 x 2.96 x 0.32 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, ultrasonic) IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 0.5m for 60 days) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen, 120Hz 2160Hz PWM, HDR, 1000 Nits (typ), 1400 Nits (HBM) 4500 Nits (peak), AGC DT-Star D+ |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.57 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2372 pixels |
| Pixel Density | 397 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 88.21% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16 |
| User Interface | Realme UI 7.0 |
| Processor | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 6400 Turbo (6 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57 MC2 [Similar] |
| RAM | 12 GB, 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB, 256 GB, 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, LHDC |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 60W wired, 45W PPS, 13.5W PD2.0 Reverse wired Bypass charging |
| Capacity | 7000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 31,999