Panasonic P55 Specs
Key Specifications
- 5.5 inches HD Display (720 x 1280 pixels, 267 ppi)
- Quad-core 1.2 GHz Processor
- Android OS, v4.4.2 (KitKat)
- Internal storage 4 GB, 1 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB
- 8 MP primary camera with Yes
- 2 MP front facing camera
- 3G, Dual SIM, GPS, Bluetooth, FM Radio
- 2500 mAh Li-Ion Battery
General Info
| Phone | Panasonic P55 |
| Manufacturer |
|
| Announced | November 2014 |
| Status | Available - November 2014 |
| Price | Rs. 10,290 ($152.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Pearl White, Deep Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 149.7 x 77 x 7.9 mm (5.89 x 3.03 x 0.31 in ) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| 2G Network | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| Messaging |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 5.5 inches [Similar] |
| Resolution | HD, 720 x 1280 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 267 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 72.36% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz [Similar] |
| GPU | - |
| RAM | 1 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 4 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | HSPA |
| Bluetooth | Yes |
| WI-FI | Yes |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 4 GB, 1 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | Yes, FM Radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Ion Battery |
| Capacity | 2500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)