OPPO Reno6 Pro 5G Diwali Edition Specs
Key Specifications
- 6.55 inches (1080 x 2400 pixels, 402 ppi) Display
- Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), MediaTek MT6893 Dimensity 1200 5G (6 nm) Processor
- Android 11
- Internal storage 256 GB, 12 GB RAM UFS 3.1
- 64 MP primary camera with LED Flash
- 32 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Dual SIM, GPS, Wi-Fi
- 4500 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery charging 65W
SuperVOOC 2.0
Lowest Price in India
General Info
| Phone | OPPO Reno6 Pro 5G Diwali Edition |
| Manufacturer |
|
| Announced | 2021, September 27 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2021, October 3 |
| Price | Rs. 41,990 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Majestic Gold |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 160 x 73.1 x 7.6 mm (6.3 x 2.88 x 0.3 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 - China |
| 5G Network | 1, 28, 41, 77, 78 SA/NSA - China |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) |
Display
| Type |
FHD+ Super AMOLED 90Hz Refresh Rate HDR10+ 500 nits (typ), 800 nits (HDR) |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.55 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 402 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 88.47% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 |
| User Interface | ColorOS 11.3 |
| Processor | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), MediaTek MT6893 Dimensity 1200 5G (6 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G77 MC9 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
64 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 115˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS, HDR |
| Front Camera |
32 MP, f/2.4, (wide), 1/2.8", 0.8µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 65W SuperVOOC 2.0 |
| Capacity | 4500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 41,990