Oppo R7 Plus Specs
Key Specifications
- 6.0 inches Full HD Display (1080 x 1920 pixels, 367 ppi)
- Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & quad-core 1.0 GHz Cortex-A53, Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 Processor
- Android OS, v5.1 (Lollipop)
- Internal storage 32 GB, 3 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 128 GB (uses SIM 2 slot)
- 13 MP primary camera with Dual-LED Flash
- 8 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi
- 4100 mAh Non-removable Li-Po Battery
General Info
| Phone | Oppo R7 Plus |
| Manufacturer |
|
| Announced | May 2015 |
| Status | Available - May 2015 |
| Price | Rs. 29,990 ($475.99) [Similarly Priced] |
| Colors | Golden, Silver |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 158 x 82 x 7.8 mm (6.22 x 3.23 x 0.31 in) |
| Weight | 203 g (7.16 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global, Taiwan HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA |
| 4G Network |
LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 40(2300) - Global LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 40(2300) - Taiwan LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 7(2600), 17(700) - USA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint sensor - Support for Gloved and Wet Touch Input |
Display
| Type | AMOLED Capacitive Touchscreen, Corning Gorilla Glass 3 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.0 inches [Similar] |
| Resolution | Full HD, 1080 x 1920 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 367 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 76.66% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v5.1 (Lollipop) |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & quad-core 1.0 GHz Cortex-A53, Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 [Similar] |
| GPU | Adreno 405 [Similar] |
| RAM | 3 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 32 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 128 GB (uses SIM 2 slot) |
Camera
| Rear Camera | 13 MP, 4128 x 3096 pixels, Schneider-Kreuznach O [Similar] |
| Flash | Dual-LED Flash |
| Features | Phase Detection Auto-focus, Geo-tagging, Touch Focus, Face Detection, Colorful Night, Slow Shutter, Beautify, HDR, Panorama, Audio Photo, GIF, Double Exposure, Ultra HD, Raw, Expert Mode |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 8 MP [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Bluetooth | v4.0 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| USB | microUSB v2.0, USB Host |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 32 GB, 3 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 128 GB (uses SIM 2 slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | - |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Capacity | 4100 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)