Oppo R11 Specs
Key Specifications
- 5.5 inches Full HD Display (1080 x 1920 pixels, 401 ppi)
- Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53, Qualcomm MSM8976 PLus Snapdragon 660 Processor
- Android OS, v7.1.1 (Nougat)
- Internal storage 64 GB, 4 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 256 GB (uses SIM 2 slot)
- Dual 20 MP primary camera with LED Flash
- 20 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 2900 mAh Non-removable Li-Ion battery
General Info
| Phone | Oppo R11 |
| Manufacturer |
|
| Announced | June 2017 |
| Status | Available - June 2017 |
| Price | Rs. 31,500 ($485.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Gold |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | - |
| Weight | - |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA2000 1xEV-DO & TD-SCDMA |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor |
| Notification LED | Yes |
Display
| Type | Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.5 inches [Similar] |
| Resolution | Full HD, 1080 x 1920 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 401 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v7.1.1 (Nougat) |
| Processor | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53, Qualcomm MSM8976 PLus Snapdragon 660 [Similar] |
| GPU | Adreno 512 [Similar] |
| RAM | 4 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 64 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, VoLTE |
| Bluetooth | v4.2, A2DP, LE, EDR |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| USB | Type-C 1.0 Reversible Connector, Fast Charging |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 64 GB, 4 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM Radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Light Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Ion battery |
| Capacity | 2900 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)