Oppo K15 Pro+ Specs
Key Specifications
- 6.78 inches (1272 x 2772 pixels, 450 ppi) Display
- Octa-core (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720), Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) Processor
- Android 16
- Internal storage 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 3.1
- 50 MP primary camera with LED Flash
- 16 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, NFC, Wi-Fi
- 8000 mAh Non-removable Si/C Li-Ion Battery
Fast Battery Charging 100W wired, 44W/100W UFCS, 55W PPS, 13.5W PD
Reverse wired
Bypass charging
General Info
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen, 165Hz 600 Nits (typ), 1800 Nits (peak) Crystal Shield Glass |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1272 x 2772 pixels |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.26% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16 |
| User Interface | ColorOS 16 |
| Processor | Octa-core (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720), Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) [Similar] |
| GPU | Immortalis-G925 MC12 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB, 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 100W wired, 44W/100W UFCS, 55W PPS, 13.5W PD Reverse wired Bypass charging |
| Capacity | 8000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)