Oppo K15 Pro Specs
Key Specifications
- 6.59 inches (1256 x 2760 pixels, 460 ppi) Display
- Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725), Mediatek Dimensity 8500 Super (4 nm) Processor
- Android 16
- Internal storage 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 3.1
- 50 MP primary camera with LED Flash
- 16 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, NFC, Wi-Fi
- 7500 mAh Non-removable Si/C Li-Ion Battery
Fast Battery Charging 80W wired, 44W/80W UFCS, 55W PPS, 13.5W PD
Reverse wired
Bypass charging
General Info
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen, 144Hz 600 Nits (typ), 1200 Nits (peak) Crystal Shield Glass |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.59 inches [Similar] |
| Resolution | 1256 x 2760 pixels |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 88.91% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16 |
| User Interface | ColorOS 16 |
| Processor | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725), Mediatek Dimensity 8500 Super (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G720 MC8 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB, 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 80W wired, 44W/80W UFCS, 55W PPS, 13.5W PD Reverse wired Bypass charging |
| Capacity | 7500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)