Oppo Find N2 Flip Specs
Key Specifications
- 6.8 inches (1080 x 2520 pixels, 403 ppi) Display
- Octa-core (1x3.20 GHz Cortex-X2 & 3x3.20 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510), MediaTek Dimensity 9000+ (4 nm) Processor
- Android 13
- Internal storage 512 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 3.1
- 50 MP primary camera with LED Flash
- 32 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Dual SIM, Wi-Fi
- 4300 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery Charging 44W
General Info
Display
| Type |
FHD+ Foldable AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate HDR10+ 1200 nits (HBM), 1600 nits (peak) |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 6.8 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2520 pixels |
| Pixel Density | 403 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 86.50% |
| Multi-Touch | Yes |
| Secondary Display |
3.26 inches, 382 x 720 pixels, 250 PPI FHD+ AMOLED, Corning Gorilla Glass 5 800 nits (HBM), 900 nits (peak) |
Hardware and OS
| OS | Android 13 |
| User Interface | ColorOS 13 |
| Processor | Octa-core (1x3.20 GHz Cortex-X2 & 3x3.20 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510), MediaTek Dimensity 9000+ (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G710 MC10 [Similar] |
| RAM | 12 GB, 16 GB, 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB, 256 GB, 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, tri-band |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 44W |
| Capacity | 4300 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)