Oppo F19s Specs
Key Specifications
- 6.43 inches (1080 x 2400 pixels, 409 ppi) Display
- Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver), Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) Processor
- Android 11
- Internal storage 128 GB, 6 GB RAM
- Expandable storage with microSDXC
- 48 MP primary camera with LED flash
- 16 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi
- 5000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery charging 33W, 54% in 30 min (advertised)
SuperVOOC 2.0
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Oppo F19s |
| Manufacturer |
|
| Announced | 2021, September 27 |
| Status | Available. Released 2021, September 27 |
| Price | Rs. 19,990 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Glowing Black, Glowing Gold |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 160.3 x 73.8 x 8 mm (6.31 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 430 nits (typ), 800 nits (peak) |
| Colors | 16M Colour |
| Size | 6.43 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.50% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 |
| User Interface | ColorOS 11.1 |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver), Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 610 [Similar] |
| RAM | 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 6 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 33W, 54% in 30 min (advertised) SuperVOOC 2.0 |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 19,990