Oppo A94 5G Specs
Key Specifications
- 6.43 inches (1080 x 2400 pixels, 409 ppi) Display
- Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), MediaTek MT6853 Dimensity 800U 5G (7 nm) Processor
- Android 11
- Internal storage 128 GB, 8 GB RAM (UFS 2.1)
- Expandable storage with microSDXC (dedicated slot)
- 48 MP primary camera with LED flash
- 16 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, 5G, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi
- 4310 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery charging 30W
Quick Charge Power Delivery
General Info
Display
| Type |
FHD+ Super AMOLED Screen 430 nits (typ), 800 nits (peak) Corning Gorilla Glass 5 |
| Colors | 16M Colour |
| Size | 6.43 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.07% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 |
| User Interface | ColorOS 11.1 |
| Processor | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), MediaTek MT6853 Dimensity 800U 5G (7 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57 MC3 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.1) |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
| Rear Camera | 48 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | LED flash |
| Features |
48 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 119˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/120fps; gyro-EIS, HDR |
| Front Camera |
16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 8 GB RAM (UFS 2.1) |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 30W Quick Charge Power Delivery |
| Capacity | 4310 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)