Oppo A76 Specs
Key Specifications
- 6.56 inches (720 x 1612 pixels, 269 ppi) Display
- Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver), Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) Processor
- Android 11
- Internal storage 128 GB, 6 GB RAM or 128 GB, 4 GB RAM UFS 2.
- Expandable storage with microSDXC
- 13 MP primary camera with LED Flash
- 8 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi
- 5000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery Charging 33W
General Info
| Phone | Oppo A76 |
| Manufacturer |
|
| Announced | March 2022 |
| Status | Available - March 2022 |
| Price | Rs. 17,499 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Glowing Black, Glowing Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 164.4 x 75.7 x 8.4 mm (6.47 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE (unspecified) |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) ) |
Display
| Type |
HD+ IPS LCD Screen 90Hz Refresh Rate 480 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 6.56 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1612 pixels |
| Pixel Density | 269 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 83.15% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 |
| User Interface | ColorOS 11.1 |
| Processor | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver), Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 610 [Similar] |
| RAM | 4 GB, 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB, 128 GB |
| Storage Type | UFS 2. |
| Ext. Memory | microSDXC |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 6 GB RAM or 128 GB, 4 GB RAM UFS 2. |
| Expandable Storage | microSDXC |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 33W |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)