Oppo A5 (2020) Specs
Key Specifications
- 6.5 inches (720 x 1600 pixels, 270 ppi) Display
- Octa-core(Quad 2GHz Kryo 260 + Quad 1.8GHz Kryo 260) , Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) Processor
- Android 9.0 (Pie)
- Internal storage 64 GB, 4 GB RAM or 64 GB, 3 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 256 GB
- 12 MP primary camera with Dual-LED Flash
- 16 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 4880 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery charging 10W
General Info
| Phone | Oppo A5 (2020) |
| Manufacturer |
|
| Announced | September 2019 |
| Status | Coming Soon - September 2019 |
| Price | Rs. 12,490 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Dazzling White, Mirror Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.6 × 75.6 × 9.1 mm (6.44 × 2.98 × 0.36 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| SIM Type | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor |
Display
| Type |
HD+ IPS Touchscreen Corning Gorilla Glass 3+ protection 480 nit brightness |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.5 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Pixel Density | 270 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| User Interface | ColorOS 6.1 |
| Processor | Octa-core(Quad 2GHz Kryo 260 + Quad 1.8GHz Kryo 260) , Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 610 [Similar] |
| RAM | 3 GB, 4 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 64 GB, 64 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 256 GB |
Camera
| Rear Camera | 12 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Flash |
| Features |
12 MP, f/1.8, (wide), 1/2.8", 1.25µm, PDAF 8 MP, f/2.5, 13mm (ultrawide), 1.12µm 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm (dedicated macro camera) 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm, depth sensor HDR, Panorana |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60/120fps, (gyro-EIS) |
| Front Camera | 16 MP, f/2.0, HDR, 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 64 GB, 4 GB RAM or 64 GB, 3 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 256 GB |
| USB OTG | Yes |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio, recording |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Light Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Infrared Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 10W |
| Capacity | 4880 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)