Oppo A31 Specs
Key Specifications
- 4.5 inches FWVGA Display (480 x 854 pixels, 218 ppi)
- Quad-core Cortex-A53, Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 Processor
- Android OS, v4.4 (KitKat)
- Internal storage 8 GB, 1 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 128 GB
- 8 MP primary camera with LED flash
- 5 MP front facing camera
- 4G LTE, Dual SIM, GPS
- 2000 mAh Li-Ion Battery
General Info
| Phone | Oppo A31 |
| Manufacturer |
|
| Announced | April 2015 |
| Status | Available - April 2015 |
| Price | Rs. 9,999 ($147.04) [Similarly Priced] |
| Colors | White, Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 131.9 x 65.5 x 8 mm (5.19 x 2.58 x 0.31 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | TD-SCDMA 1880 / 2010 |
| 4G Network | LTE band 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Messaging |
Display
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 4.5 inches [Similar] |
| Resolution | FWVGA, 480 x 854 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 218 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 64.41% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v4.4 (KitKat) |
| Processor | Quad-core Cortex-A53, Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 |
| GPU | Adreno 306 [Similar] |
| RAM | 1 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 8 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 128 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | TD-SCDMA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Bluetooth | v4.0 |
| WI-FI | Yes |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | HTML |
User Memory
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 128 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | - |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Ion Battery |
| Capacity | 2000 mAh |
| Stand by | Up to 240 hours |
| Talk Time | Up to 7 hours |
.jpg)