Nokia X71 Specs
Key Specifications
- 6.39 inches (1080 x 2316 pixels, 400 ppi) Display
- Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260), Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) Processor
- Android 9.0 (Pie)
- Internal storage 128 GB, 6 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 256 GB
- 48 MP primary camera with Dual-LED Flash
- 16 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi
- 3500 mAh Non-removable Li-Po Battery
General Info
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.39 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2316 pixels |
| Pixel Density | 400 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 83.87% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Processor | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260), Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 512 [Similar] |
| RAM | 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 256 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 6 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 256 GB |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | - |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Capacity | 3500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)