Nokia C20 Specs
Key Specifications
- 6.52 inches (720 x 1600 pixels, 269 ppi) Display
- Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55), Unisoc SC9863A (28nm) Processor
- Android 11 (Go edition)
- Internal storage 32 GB, 2 GB RAM or 16 GB, 1 GB RAM
- Expandable storage with microSDXC (dedicated slot)
- 5 MP primary camera with LED Flash
- 5 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 3000 mAh Removable Li-Po Battery
General Info
Display
| Type | HD+ IPS LCD Screen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.52 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Pixel Density | 269 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 77.60% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 (Go edition) |
| Processor | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55), Unisoc SC9863A (28nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G52 MC2 [Similar] |
| RAM | 1 GB, 2 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 32 GB, 16 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 32 GB, 2 GB RAM or 16 GB, 1 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Removable Li-Po Battery |
| Capacity | 3000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)