Nokia Asha 503 Specs
Key Specifications
- 3.0 inches (240 x 320 pixels, 133 ppi) Display
- Nokia Asha software platform 1.2
- Internal storage 64 MB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB card 4 GB card included
- 5 MP primary camera with LED flash
- 3G, Bluetooth, Wi-Fi, FM Radio
- 1200 mAh Li-Ion Battery (BL-4U)
General Info
Display
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Colors | 256K colors |
| Size | 3.0 inches [Similar] |
| Resolution | 240 x 320 pixels |
| Pixel Density | 133 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 45.05% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Nokia Asha software platform 1.2 |
| Processor | - |
| GPU | - |
| RAM | 64 MB [Browse Similar] |
| Int. Memory | N/A |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB, 4 GB card included |
Camera
Connectivity
| GPRS | Up to 85.6 kbps |
| EDGE | Up to 236.8 kbps |
| 3G | HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| Bluetooth | Yes, v3.0 with A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | No |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
User Memory
| Internal | 64 MB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB, 4 GB card included |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | Stereo FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Ion Battery (BL-4U) |
| Capacity | 1200 mAh |
| Stand by |
Up to 840 hours (2G) Up to 840 hours (3G) |
| Talk Time |
Up to 12 hours (2G) Up to 4 hours 30 mins (3G) |
.jpg)