Nokia 800 Tough Specs
Key Specifications
- 2.4 inches (240 x 320 pixels, 167 ppi) Display
- Dual-core (2x1.1 GHz Cortex-A7), Qualcomm MSM8905 Snapdragon 205 (28 nm) Processor
- KaiOS
- Internal storage 4GB, 512MB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB (uses shared SIM slot)
- 2 MP primary camera with LED Flash
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 2100 mAh Non-removable Li-Ion Battery
General Info
Display
| Type | TFT |
| Colors | 256K colors |
| Size | 2.4 inches [Similar] |
| Resolution | 240 x 320 pixels |
| Pixel Density | 167 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 19.68% |
| Multi-Touch | No |
Hardware and OS
| OS | KaiOS |
| Processor | Dual-core (2x1.1 GHz Cortex-A7), Qualcomm MSM8905 Snapdragon 205 (28 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 304 [Similar] |
| RAM | 512MB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 4GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB (uses shared SIM slot) |
Connectivity
| GPRS | |
| EDGE | |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser |
User Memory
| Internal | 4GB, 512MB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Capacity | 2100 mAh |
| Stand by | Up to 1032 hours (3G) |
| Talk Time | - |
.jpg)