Nokia 5.1 Specs
Key Specifications
- 5.5 inches (1080 x 2160 pixels, 439 ppi) Display
- Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53), MediaTek Helio P18 Processor
- Android 8.0 (Oreo)
- Internal storage 32 GB, 3 RAM or 16 GB, 2 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 256 GB (dedicated slot)
- 16 MP primary camera with Dual-LED Dual-tone Flash
- 8 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 2970 mAh Non-removable Li-Ion Battery
General Info
| Phone | Nokia 5.1 |
| Manufacturer |
|
| Announced | May 2018 |
| Status | Available - August 2018 |
| Price | Rs. 10,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Copper, Tempered Blue, Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 151.1 x 70.7 x 8.2 mm (5.95 x 2.78 x 0.32 in) |
| Weight | - |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 GSM 900 / 1800 - India |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 2100 - APAC, EMEA, HK HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - LATAM, AU, TW |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - APAC, EMEA, HK |
| SAR EU |
0.29 W/kg (head) 0.61 W/kg (body) |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor |
| Notification LED | Yes |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, Corning Gorilla Glass (unspecified Version) |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.5 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels |
| Pixel Density | 439 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 73.10% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| User Interface | Android One |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53), MediaTek Helio P18 [Similar] |
| GPU | Mali-T860MP2 [Similar] |
| RAM | 2 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 32 GB, 16 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 32 GB, 3 RAM or 16 GB, 2 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Capacity | 2970 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | Up to 19 hours (3G) |
.jpg)
Rs. 9,699
Rs. 9,990