Nokia 3310 3G Specs
Key Specifications
- 2.4 inches (240 x 320 pixels, 167 ppi) Display
- Internal storage 64 MB
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB (dedicated slot)
- 2 MP primary camera with LED Flash
- 3G, Dual SIM, FM Radio
- 1200 mAh Removable Li-Ion Battery (BL-5C)
General Info
Display
| Type | TFT |
| Colors | - |
| Size | 2.4 inches [Similar] |
| Resolution | 240 x 320 pixels |
| Pixel Density | 167 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 28.98% |
| Multi-Touch | No |
Hardware and OS
| OS | - |
| Processor | - |
| GPU | - |
| RAM | N/A |
| Int. Memory | 64 MB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | HSPA |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| WI-FI | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
User Memory
| Phonebook | Yes |
| Call Records | Yes |
| Internal | 64 MB |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Removable Li-Ion Battery (BL-5C) |
| Capacity | 1200 mAh |
| Stand by | Up to 576 hours |
| Talk Time | Up to 6 hours 30 mins |
.jpg)