Motorola Moto Z2 Force Specs
Key Specifications
- 5.5 inches WQHD Display (1440 x 2560 pixels, 534 ppi)
- Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo), Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 Processor
- Android OS, v7.1.1 (Nougat)
- Internal storage 64/128 GB, 4/6 GB RAM
- Dual 12 MP primary camera with Dual-LED (dual Tone)
- 5 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi
- 2730 mAh Non-removable Li-Po Battery
General Info
| Phone | Motorola Moto Z2 Force |
| Manufacturer |
|
| Announced | July 2017 |
| Status | Available - July 2017 |
| Price | Rs. 51,500 ($799.99) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 155.8 x 76 x 6.1 mm (6.13 x 2.99 x 0.24 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor - Moto Mods - Shattershield Display |
| Notification LED | Yes |
Display
| Type | SuperAMOLED Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.5 inches [Similar] |
| Resolution | WQHD, 1440 x 2560 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 534 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 70.44% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v7.1.1 (Nougat) |
| Processor | Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo), Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 [Similar] |
| GPU | Adreno 540 [Similar] |
| RAM | 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 64/128 GB, 4/ |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, VoLTE |
| Bluetooth | v5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 64/128 GB, 4/6 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Light Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Capacity | 2730 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)