Motorola Moto G71 5G Specs
Key Specifications
- 6.4 inches (1080 x 2400 pixels, 411 ppi) Display
- Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver), Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) Processor
- Android 11
- Internal storage 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM
- 50 MP primary camera with LED Flash
- 16 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 5000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery Charging 30W, 50% in 30 min (advertised)
General Info
Display
| Type | FHD+ AMOLED Screen |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 6.4 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 411 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 83.10% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver), Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 619 [Similar] |
| RAM | 6 GB, 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB, 128 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) Cat15 800/150 Mbps, 5G |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 30W, 50% in 30 min (advertised) |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)