Motorola Moto G62 (India) Specs
Key Specifications
- 6.5 inches (1080 x 2400 pixels, 405 ppi) Display
- Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver), Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) Processor
- Android 12
- Internal storage 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM
- Expandable storage with microSDXC (uses shared SIM slot)
- 50 MP primary camera with LED Flash
- 16 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 5000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery Charging 15W
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Motorola Moto G62 (India) |
| Manufacturer |
|
| Announced | August 2022 |
| Status | Coming Soon - August 2022 |
| Price | Rs. 17,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Midnight Gray, Frosted Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 161.8 x 74 x 8.6 mm (6.37 x 2.91 x 0.34 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| SIM Type | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 43 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) Water-repellent design |
Display
| Type |
FHD+ IPS LCD Screen 120Hz Refresh Rate |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 6.5 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 405 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.15% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 12 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver), Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 619 [Similar] |
| RAM | 6 GB, 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB, 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio, recording |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 15W |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 17,999