Motorola Moto G100 Specs
Key Specifications
- 6.7 inches (1080 x 2520 pixels, 409 ppi) Display
- Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585), Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) Processor
- Android 11
- Internal storage 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1
- Expandable storage with microSDXC
- 64 MP primary camera with Dual-LED flash
- 16 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi
- 5000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery charging 20W
General Info
Display
| Type |
FHD+ IPS LCD Screen 90Hz Refresh Rate HDR10 560 nits (typ) |
| Colors | 16M Colour |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2520 pixels |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.23% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 |
| Processor | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585), Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 650 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Ext. Memory | microSDXC |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 12 MP + 2 MP + TOF [Similar] |
| Flash | Dual-LED flash |
| Features |
64 MP, f/1.7, (wide), 1/2.0", 0.7µm, PDAF, Laser AF 16 MP, f/2.2, 117˚ (ultrawide), 1.0µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) TOF 3D panorama, HDR |
| Video | 6K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
16 MP, (wide), 1.0µm 8 MP, 100˚ (ultrawide), 1.12µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | microSDXC |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 20W |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)