Motorola Moto G Pro Specs
Key Specifications
- 6.4 inches (1080 x 2300 pixels, 397 ppi) Display
- Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver), Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) Processor
- Android 10
- Internal storage 128 GB, 4 GB RAM
- Expandable storage with microSDXC (dedicated slot)
- 48 MP primary camera with LED Flash
- 16 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi
- 4000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery charging 15W
General Info
Display
| Type | FHD+ IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.4 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2300 pixels |
| Pixel Density | 397 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.58% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10 |
| User Interface | Android One |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver), Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 610 [Similar] |
| RAM | 4 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
| Rear Camera | 48 MP + 16 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, Laser AF 16 MP, f/2.2, 117˚ (ultrawide), dedicated video camera (1080p) 2 MP, f/2.2, (macro), 1/5.0", 1.75µm HDR, Panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Front Camera |
16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.1", 1.0µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat13 600/100 Mbps |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 4 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | - |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 15W |
| Capacity | 4000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)