Motorola Moto E6 Play Specs
Key Specifications
- 5.5 inches (720 x 1440 pixels, 293 ppi) Display
- Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53, Mediatek MT6739 (28 nm) Processor
- Android 9.0 (Pie)
- Internal storage 32GB 2GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 256 GB (dedicated slot)
- 13 MP primary camera with LED Flash
- 5 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 3000 mAh Removable Li-Po Battery
General Info
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.5 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1440 pixels |
| Pixel Density | 293 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 75.01% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53, Mediatek MT6739 (28 nm) [Similar] |
| GPU | PowerVR GE8100 [Similar] |
| RAM | 2GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 32GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Removable Li-Po Battery |
| Capacity | 3000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)