Motorola MILESTONE 2 Specs
Key Specifications
- 3.7 inches FWVGA Display (480 x 854 pixels, 265 ppi)
- 1 GHz Cortex-A8, TI OMAP 3630 Processor
- Android OS, v2.2 (Froyo), upgradable to v2.3
- Internal storage 8 GB system storage; 512 MB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32GB card 8GB included
- 5 MP primary camera with dual-LED flash
- 3G, GPS, Bluetooth, Wi-Fi
- 1400 mAh (BP6X) Standard battery, Li-Po
General Info
Display
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 3.7 inches [Similar] |
| Resolution | FWVGA, 480 x 854 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 265 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 53.52% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v2.2 (Froyo), upgradable to v2.3 |
| Processor | 1 GHz Cortex-A8, TI OMAP 3630 [Similar] |
| GPU | PowerVR SGX530 [Similar] |
| RAM | 512 MB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 8 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32GB, 8GB included |
Camera
Connectivity
| GPRS | Class 12 (4+1/3+2/2+3/1+4 slots), 32 - 48 kbps |
| EDGE | Class 12 |
| 3G | HSDPA, HSUPA |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with A2DP, EDR |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
User Memory
| Internal | 8 GB system storage; 512MB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32GB, 8GB included |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Standard battery, Li-Po |
| Capacity | 1400 mAh (BP6X) |
| Stand by |
Up to 400 hours (2G) Up to 400 hours (3G) |
| Talk Time |
Up to 7 hours 40 mins (2G) Up to 4 hours 50 mins (3G) |
.jpg)