Motorola Edge 20 Specs
Key Specifications
- 6.7 inches (1080 x 2400 pixels, 393 ppi) Display
- Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 670 Prime & 3x2.2 GHz Kryo 670 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 670 Silver), Qualcomm Snapdragon 778G 5G (6 nm) Processor
- Android 11
- Internal storage 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1
- Expandable storage with Unspecified
- 108 MP primary camera with Dual-LED Dual-tone Flash
- 32 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi
- 4000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery charging 30W
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Motorola Edge 20 |
| Manufacturer |
|
| Announced | 2021, August 17 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2021, August 27 |
| Price | Rs. 29,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Frosted Grey, Frosted White, Frosted Emerald |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163 x 76 x 7 mm (6.42 x 2.99 x 0.28 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 66 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 28, 38, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) Water-repellent design |
Display
| Type |
FHD+ OLED Screen 144Hz Refresh Rate HDR10+ Corning Gorilla Glass 3 |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 87.40% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 |
| Processor | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 670 Prime & 3x2.2 GHz Kryo 670 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 670 Silver), Qualcomm Snapdragon 778G 5G (6 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 642L [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB, 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Ext. Memory | Unspecified |
Camera
| Rear Camera | 108 MP + 8 MP + 16 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Dual-tone Flash |
| Features |
108 MP, f/1.9, (wide), 1/1.52", 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.4, 79mm (telephoto), 1.0µm, 3x optical zoom, PDAF, OIS 16 MP, f/2.2, 13mm, 119˚ (ultrawide), 1.0µm HDR, Panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.3, (wide), 0.7µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) Cat18 1200/150 Mbps, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | Unspecified |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 30W |
| Capacity | 4000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 29,999