Microsoft Surface Duo 2 Specs
Key Specifications
- 8.3 inches (1892 x 2688 pixels, 396 ppi) Display
- Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680), Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) Processor
- Android 11
- Internal storage 512 GB, 8 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM
- 12 MP primary camera with Dual-LED Dual-tone Flash
- 12 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, NFC, GPS, Wi-Fi
- 4449 mAh Li-Po, non-removable
Fast charging 23W
General Info
Display
| Type |
QHD+ AMOLED Screen 90Hz Refresh rate HDR 800 nits (peak) Corning Gorilla Glass Victus |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 8.3 inches [Similar] |
| Resolution | 1892 x 2688 pixels |
| Pixel Density | 396 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 78.10% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 |
| Processor | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680), Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 660 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB, 256 GB, 128 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 12 MP + 12 MP + 16 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Dual-tone Flash |
| Features |
12 MP, f/1.7, 27mm (wide), 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 51mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, OIS, 2x optical zoom 16 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1.0µm TOF 3D, (depth) HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, HDR |
| Front Camera |
12 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1.0µm 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat20 2000/150 Mbps, 5G 6 Gbps DL |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX Adaptive |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 8 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Li-Po, non-removable Fast charging 23W |
| Capacity | 4449 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)