Micromax Vdeo 2 Specs
Key Specifications
- 4.5 inches FWVGA Display (480 x 854 pixels, 218 ppi)
- Quad-core 1.3 GHz Processor
- Android OS, v6.0 (Marshmallow)
- Internal storage 8 GB, 1 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB
- 5 MP primary camera with LED flash
- 2 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Bluetooth, Wi-Fi, FM Radio
- 1800 mAh Li-Ion Battery
General Info
| Phone | Micromax Vdeo 2 |
| Manufacturer |
|
| Announced | December 2016 |
| Status | Available - December 2016 |
| Price | Rs. 4,990 ($73.42) [Similarly Priced] |
| Colors | Gold |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | - |
| Weight | - |
| SIM Type | Dual-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Messaging |
Display
| Type | LCD Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16.7M colors |
| Size | 4.5 inches [Similar] |
| Resolution | FWVGA, 480 x 854 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 218 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz [Similar] |
| GPU | - |
| RAM | 1 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 8 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps; VoLTE |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM Radio with Recording |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Light Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Ion Battery |
| Capacity | 1800 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)