Micromax Canvas Spark Q380 Specs
Key Specifications
- 4.7 inches qHD Display (540 x 960 pixels, 234 ppi)
- Quad-core 1.3 GHz, Mediatek MT6582M Processor
- Android OS, v5.0 (Lollipop)
- Internal storage 8 GB (4.5 GB for apps and mass storage), 1 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB
- 8 MP primary camera with LED flash
- 2 MP front facing camera
- 3G, Dual SIM, GPS, Bluetooth, Wi-Fi, FM Radio
- 2000 mAh Li-Ion Battery
General Info
| Phone | Micromax Canvas Spark Q380 |
| Manufacturer |
|
| Announced | April 2015 |
| Status | Available - April 2015 |
| Price | Rs. 4,999 ($73.51) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 8.5 mm thickness (0.33 in thickness) |
| Weight | 134 g (4.73 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| Messaging | |
| Build Features | Cirrus Logic Wolfsan Stereo DAC (WM8918) |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, Corning Gorilla Glass 3 |
| Colors | 16.7M colors |
| Size | 4.7 inches [Similar] |
| Resolution | qHD, 540 x 960 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 234 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v5.0 (Lollipop) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz, Mediatek MT6582M [Similar] |
| GPU | Mali-400MP2 [Similar] |
| RAM | 1 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 8 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB v2.0, USB On-the-go |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 8 GB (4.5 GB for apps and mass storage), 1 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM Radio with Recording |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Ion Battery |
| Capacity | 2000 mAh |
| Stand by | Up to 335 hours |
| Talk Time | Up to 9 hours |
.jpg)