Micromax Canvas Sliver 5 Specs
Key Specifications
- 4.8 inches HD Display (720 x 1280 pixels, 306 ppi)
- Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53, Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 Processor
- Android OS, v5.0.2 (Lollipop)
- Internal storage 16 GB, 2 GB RAM
- 8 MP primary camera with LED flash
- 5 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 2000 mAh Li-Po Battery
General Info
| Phone | Micromax Canvas Sliver 5 |
| Manufacturer |
|
| Announced | June 2015 |
| Status | Available - July 2015 |
| Price | Rs. 7,129 ($104.84) [Similarly Priced] |
| Colors | White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 141.9 x 68.1 x 5.1 mm (5.59 x 2.68 x 0.2 in) |
| Weight | 97 g (3.42 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA |
| 4G Network | LTE 800 / 1800 / 2600 TD-LTE 2300 |
| Messaging | |
| Build Features | - NXP Smart Power Amplifier, Dirac HD Sound |
Display
| Type | AMOLED Capacitive Touchscreen, Corning Gorilla Glass 3 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 4.8 inches [Similar] |
| Resolution | HD, 720 x 1280 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 306 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 65.71% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v5.0.2 (Lollipop) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53, Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 [Similar] |
| GPU | Adreno 306 [Similar] |
| RAM | 2 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 16 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Bluetooth | v4.0 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Po Battery |
| Capacity | 2000 mAh |
| Stand by | Up to 345 hours (3G) |
| Talk Time | Up to 8 hours (3G) |
.jpg)