Micromax Canvas Selfie A255 Specs
Key Specifications
- 4.7 inches HD Display (720 x 1280 pixels, 312 ppi)
- Octa-core 1.7 GHz, Mediatek MT6592 Processor
- Android OS, v4.4.2 (KitKat)
- Internal storage 16 GB ROM, 2 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB
- 13 MP primary camera with Dual-LED flash
- 13 MP front facing camera
- 3G, Dual SIM, GPS, Bluetooth, Wi-Fi, FM Radio
- 2300 mAh Li-Ion Battery
General Info
| Phone | Micromax Canvas Selfie A255 |
| Manufacturer |
|
| Announced | December 2014 |
| Status | Available - December 2014 |
| Price | Rs. 6,999 ($102.93) [Similarly Priced] |
| Colors | Pristine White, Mesmerising Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | - |
| Weight | - |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| Messaging |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, Corning Gorilla Glass 3 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 4.7 inches [Similar] |
| Resolution | HD, 720 x 1280 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 312 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Processor | Octa-core 1.7 GHz, Mediatek MT6592 [Similar] |
| GPU | Mali-450MP4 [Similar] |
| RAM | 2 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 16 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 16 GB ROM, 2 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM Radio with Recording |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Ion Battery |
| Capacity | 2300 mAh |
| Stand by | Up to 198 hours |
| Talk Time | Up to 8 hours 30 mins |
.jpg)