Micromax Canvas Blaze HD EG116 Specs
Key Specifications
- 5 inches HD Display (720 x 1280 pixels, 294 ppi)
- Quad-core 1.2 GHz Cortex-A5, Qualcomm MSM8625Q Snapdragon 200 Processor
- Android OS, v4.1.2 (Jelly Bean)
- Internal storage 4 GB (1.17 GB for apps, 1.38 GB for mass storage), 1 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB
- 8 MP primary camera with LED flash
- 2 MP front facing camera
- GPS, Bluetooth, Wi-Fi, FM Radio
- 2000 mAh Li-Ion Battery
General Info
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5 inches [Similar] |
| Resolution | HD, 720 x 1280 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 294 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v4.1.2 (Jelly Bean) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A5, Qualcomm MSM8625Q Snapdragon 200 [Similar] |
| GPU | Adreno 203 [Similar] |
| RAM | 1 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 4 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | CDMA EVDO: 3.1 Mbps HSDPA; 1.8 Mbps HSUPA |
| Bluetooth | Yes, v3.0 with A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/ac/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 4 GB (1.17 GB for apps, 1.38 GB for mass storage), 1 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | Stereo FM radio with RDS, FM Recording |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Ion Battery |
| Capacity | 2000 mAh |
| Stand by | Up to 150 hours (2G) |
| Talk Time | Up to 5 hours (2G) |
.jpg)