Meizu M6T Specs
Key Specifications
- 5.7 inches (720 x 1440 pixels, 282 ppi) Display
- Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53), Mediatek MT6750 (28 nm) Processor
- Android 7.0 (Nougat)
- Internal storage 32/64 GB, 4 GB RAM or 32 GB, 3 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 128 GB (uses SIM 2 slot)
- 13 MP primary camera with LED Flash
- 8 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 3300 mAh Non-removable Li-Ion Battery
General Info
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.7 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1440 pixels |
| Pixel Density | 282 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 75.66% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| User Interface | Flyme UI |
| Processor | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53), Mediatek MT6750 (28 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-T860MP2 [Similar] |
| RAM | 3 GB, 4 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 32/64 GB, 32 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 128 GB (uses SIM 2 slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 32/64 GB, 4 GB RAM or 32 GB, 3 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 128 GB (uses SIM 2 slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Capacity | 3300 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)