Meizu M5c Specs
Key Specifications
- 5.0 inches HD Display (720 x 1280 pixels, 294 ppi)
- Quad-core 1.3 GHz Processor
- Android 7.0 (Nougat)
- Internal storage 16 GB, 2 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 256 GB (uses SIM 2 slot)
- 8 MP primary camera with Dual-LED (dual Tone)
- 5 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi
- 3000 mAh Non-removable Battery
General Info
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.0 inches [Similar] |
| Resolution | HD, 720 x 1280 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 294 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz [Similar] |
| GPU | Mali-T720 [Similar] |
| RAM | 2 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 16 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | To be confirmed |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Light Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Battery |
| Capacity | 3000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)