Lyf Wind 4S Specs
Key Specifications
- 5.0 inches HD Display (720 x 1280 pixels, 294 ppi)
- Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7, Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 Processor
- Android OS, v5.1 (Lollipop)
- Internal storage 16 GB, 2 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 128 GB
- 8 MP primary camera with LED flash
- 5 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 4000 mAh Li-Po Battery
General Info
| Phone | Lyf Wind 4S |
| Manufacturer |
|
| Announced | October 2016 |
| Status | Available - October 2016 |
| Price | Rs. 7,699 ($113.22) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, Brown, Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 144.7 x 73 x 9 mm (5.7 x 2.87 x 0.35 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| SAR US |
0.49 W/kg (head) 0.58 W/kg (body) |
| Messaging |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.0 inches [Similar] |
| Resolution | HD, 720 x 1280 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 294 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 65.12% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v5.1 (Lollipop) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7, Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 [Similar] |
| GPU | Adreno 304 [Similar] |
| RAM | 2 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 16 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 128 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | HTML |
User Memory
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 128 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Po Battery |
| Capacity | 4000 mAh |
| Stand by | Up to 634 hours |
| Talk Time | Up to 34 hours |
.jpg)