Lyf Water 8 Specs
Key Specifications
- 5.0 inches HD Display (720 x 1280 pixels, 294 ppi)
- Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & quad-core 1.0 GHz Cortex-A53, Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 Processor
- Android OS, v5.1.1 (Lollipop)
- Internal storage 16 GB, 3 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB
- 13 MP primary camera with LED Flash
- 5 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 2600 mAh Li-Po battery
General Info
| Phone | Lyf Water 8 |
| Manufacturer |
|
| Announced | July 2016 |
| Status | Available - July 2016 |
| Price | Rs. 8,680 ($127.65) [Similarly Priced] |
| Colors | White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 142 x 70.5 x 7.0 mm (5.59 x 2.78 x 0.28 in) |
| Weight | 122 g (4.3 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| SAR US |
1.16 W/kg (head) 0.97 W/kg (body) |
| Messaging |
Display
| Type | AMOLED Capacitive Touchscreen, Asahi Dragontrail Glass |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.0 inches [Similar] |
| Resolution | HD, 720 x 1280 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 294 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 68.71% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v5.1.1 (Lollipop) |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & quad-core 1.0 GHz Cortex-A53, Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 [Similar] |
| GPU | Adreno 405 [Similar] |
| RAM | 3 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 16 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | microUSB v2.0, USB OTG |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 16 GB, 3 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Po battery |
| Capacity | 2600 mAh |
| Stand by | Up to 320 hours |
| Talk Time | Up to 10 hours |
.jpg)